Jak si užít tvoření s keramickou hlínou bez pece?

Často vnímáme keramickou hlínu v úzkém spojení s kroužkem keramiky a keramickou pecí. Tedy jako něco výjimečného a speciálního, co si nemůžeme jen tak doma s dětmi či ve školce dopřát.

Co kdybych vám ale řekla, že si hlínu lze užít a keramickou pec vůbec nepotřebujete? Jeden z námětů vás čeká právě v tomto článku. Půjde o velmi snadné tvoření, vhodné už pro předškoláky.

Co budeme potřebovat?

 • keramickou hlínu
 • tvrdý papír formátu A4 nebo A3
 • pastelky nebo ještě lépe suché pastely
 • velký balicí papír
 • speciální podložku na práci nepotřebujeme, můžeme pracovat přímo na balicím papíru nebo na výkresu.

Jak děti vtáhneme do tvoření?

Hlína je natolik fascinující, že i děti, které tvoření nijak zvlášť nemilují, se na ni přímo vrhnou.

Hlína je velmi příjemný materiál na dotek. Abychom se s ní seznámili, přivítali se s ní a vyzkoušeli si, co dokáže, můžeme vyzkoušet následující hry:

 • Budeme hádat, kdo má v které ruce schovaný kousek hlíny.
 • Můžeme si přikládat kousek hlíny na různé části těla (hřbet ruky, tvář, za krk…).
 • Zkusíme vytvarovat kuličku mezi dlaněmi.
 • Zkusíme vytvořit placku.

Tyto aktivity provádíme nejlépe po dvojicích, které tvoří např. rodič a dítě nebo dítě a dítě.

A co s hlínou dál?

Po důkladném prozkoumání všech kvalit hlíny si nakreslíme velké srdce na balicí papír (ano, svatý Valentýn se blíží, tak proč tématu lásky nevyužít i při tvoření). Z hlíny odtrháváme kousky, případně vyválíme malé kouličky, které můžeme pokládat do srdce nebo do něj házet či kutálet.

Po kouličkách přicházejí na řadu hadi. Vyválíme je opět z kousků hlíny a napojujeme je na sebe tak, abychom obtáhli celé srdce, tvarujeme je podle předlohy.

Jaké by to bylo cítit hlínu i bosýma nohama? Nic nám nebrání si to vyzkoušet a projít se bosky po hadech z hlíny, které tvoří srdce.

Jak si vytvořit vlastní srdce?

Z velkého formátu a skupinové práce se vrátíme k vlastní individuální tvorbě.

Na tvrdý papír formátu A4 nebo A3 si z hada z hlíny vytvoříme srdce. Pokud pracujeme ve dvojici (rodič, dítě), můžeme každý vytvarovat svou polovinu srdce a poté je propojit.

Pastelkami nebo suchými pastely vyzdobíme a vymalujeme prostor uvnitř srdce i jeho okolí. Srdíčka z hadů nám vlastně slouží jako omalovánka, kterou nelze přetáhnout. Váleček z hlíny drží hranice.

Z dalšího kusu hlíny vytvoříme malé kuličky jako symbolické osoby či věci, které máme rádi. Pojmenováváme je a pokládáme kuličky do srdíčka na papír.

Na závěr můžeme provést malé kouzlo. Když sejmeme z papíru hliněné srdíčko, na jeho místě zůstane bílá plocha.   

 

Povídáme si společně o tvoření

 • Můžeme si s dítětem povídat o tom, koho či co má rádo.
 • Můžeme využít času a prostoru, které jsme tomuto tématu vyhradili, a vzájemně sdílet své prožitky.
 • Můžeme si povídat o tom, jaká hlína je a co nás na ní baví.

Tak co? Ještě si myslíte, že nemá tvoření z hlíny bez pece cenu? Variant je samozřejmě spousta. Od textilních technik přes tvoření zaměřená hlavně na prožitek a proces tvorby.

Další inspirace najdete v rámci TÝDNE S HLÍNOU, ve kterém se dozvíte vše, co jste si přáli o prožitkové práci s hlínou vědět.