VLOČKA ZE SÁDROVÉHO OBVAZU
Co nás dnes čeká?
Tvoření vloček za sádrového obvazu vás nadchne. Sádrový obvaz je totiž "poslušný" materiál. Krásně se tvaruje a rychle tvrdne. K vytváření zimních tvarů vyloženě svádí. Zabaví se batolata i školáci.
Co budeme potřebovat?
- sádrový obvaz - seženete v lékárně, většinou na objednání do druhého dne. Jedno balení vám vystačí cca na 6 vloček.
- talířek nebo miska jako šablona
- miska na vodu
- euroobal
- kancelářský papír, černá fixa
- nůžky
- vodovky nebo barevné tuše, ev. glitry
Jak se naladit na tvoření?
- Hrajeme si na sněhové koule - snažíme se schoulit co nejvíce do klubíčka.
- Hrajeme si na sněhové vločky - roztáhneme co nejvíce ruce a nohy od sebe. Nejprve ve stoje a potom i vleže na zemi. Ve větším počtu dětí se můžeme zkusit dotekem rukou a nohou propojit v jednu velkou vločku.
- Můžeme použít bílou či obarvenou textilii ke sněhovým hrám.
Jdeme na to!
- Připravíme si pracovní prostor. Jedná se o špinavější aktivitu. Sádra práší a můžete se trochu ušpinit, ale v podstatě jde dobře odstranit a umýt. Pracovní plochu ošetřete igelitem nebo větším kusem papíru. Připravte si pro jistotu houbičku nebo ubrousky na utírání vody.
- Nejprve si nakreslíme černou fixou předlohu na papír. Kreslíme ji černým fixem proto, aby byla dostatečně výrazná a dítě se podle předkreslených čar mohlo při tvoření s obvazem dobře orientovat. Fixou nakreslíme základní kruh a to tak, že obkreslíme talíř či misku. Poté nakreslíme osnovu - kříž nebo rovnou hvězdu. Snažíme se nechat co nejvíce prostoru dítěti. Můžeme vyznačit tečkou střed. Prstem ukážeme, jak propojit čarou dvě místa na kružnici proti sobě (případně tam zakreslíme body, které dítě spojí). Nijak nehodnotíme a neřešíme, jak to dítě zvládá. Jeho práci pouze pozorujeme a vhodným způsobem ho podporujeme. Starší děti si mohou zakreslit více detailů - paprsky na ramenech vločky.
- Nakreslenou vločku vložíme do euroobalu a připravíme si obvazy. Sádrový obvaz je vlastně obyčejný obvaz s tenkou vrstvou sádry. Po namočení ve vodě změkne a dá se krásně tvarovat.
- Obvaz si nastříháme nůžkami na proužky, které jsou dlouhé přibližně jako kruhový průměr předkreslené vločky. Stříháme buď sami, nebo společně s dítětem. Obvaz se stříhá dobře. Malým dětem však pomůže, když mu ho přidržíte napnutý. Tedy rodič drží obvaz oběma rukama a dítě ho přestřihne. Tyto pruhy obvazu jsou ještě dost široké, proto je ještě přestřihneme po délce na polovinu. Dostaneme proužky, které jsou dlouhé cca 20 cm a široké 5 cm. Takových pruhů si připravíme osm. Dáváme pozor, abychom je my nebo děti nepolily vodou. Po chvíli by ztvrdly a staly by se nepoužitelnými.
- Připravíme si misku s vodou. Může být spíš větší, ale vody do ní nalijeme jen cca 2 - 3 cm. Klidně si pro příjemnější práci napustíme vodu teplou.
- Dostáváme se do nejatraktivnější fáze procesu. Proužky namáčíme do vody a klademe na nakreslenou předlohu v euroobalu. Většina dětí je po překonání počátečního ostychu nadšená.
- Proužky obvazů na sebe navazujeme s přesahem zhruba 1 - 2 cm. Ve spojích je dobře přitiskneme a vyhladíme.
- Začínáme obvodovým kruhem a pokračujeme osnovou. Poté si zbylý obvaz nastříháme na menší kousky a můžeme ještě tvořit detaily - paprsky nebo i malé kuličky, které lepíme na ramena hvězdy.
- Sádra ztuhne do 10 minut. Můžeme s dětmi pozorovat, jak při procesu tuhnutí hřeje. Po ztuhnutí vločku opatrně sloupneme z folie a prsty jemně odrolíme tenké vrstvičky sádry. Díky obvazu je vločka krásně kompaktní a tuhá.
- Vločku můžeme ponechat bílou nebo ji potřeme lepidlem s třpyty. Pokud toužíme po barevné vločce, lze ji pomalovat vodovými barvami.
Jak si tvoření ještě více užít?
- V tomto místě bych ráda upozornila na princip prožitkové výtvarné výchovy, že proces tvorby může být důležitější než samotný výsledek. Děti milují vodu a jsou rády v kontaktu samy se sebou. Skrze tuto práci si mohou užívat dotek, hlazení, ňahňání, špinění. V létě k podobným aktivitám slouží kaluže, teď v zimě to může být matlání v sádře. Dopřejme jim čas a prostor zažívat se ve své tělesnosti.
- Zároveň vnímejte své vlastní hranice. Nenechte se pro "blaho a rozvoj" dítěte stresovat. Možná že tato aktivita pro vás bude až příliš "živelná" a budete ji muset po chvíli ukončit.
- Opusťte svou představu o ideální vločce, která má přesný symetrický tvar. Pokud po takové toužíte, vytvořte si vlastní. Jinak bude vypadat vločka dítěte tříletého, šestiletého nebo desetiletého. Důležité je dítě podporovat v tom, že to, jak to dělá a jak vypadá výsledek, je naprosto v pořádku.
Kam si dílo nejlépe vystavit?
- Zavěšenou na silon můžeme vločku pověsit například do okna, a lákat tak první skutečné vločky. Po sezóně vločku vložíme do eurobalu a uschováme společně se zimní výzdobou na příští rok.