TVOŘÍME SPOLEČNĚ

Online kurz Radky Rubešové pro rodiče s dětmi, kteří si chtějí společnou výtvarnou tvorbu užívat.

Už za pár dnů nové tvořivé inspirace...

Týkají se vás tyto otázky?

 • Chcete s dětmi tvořit a nevíte jak na to, protože nedůvěřujete svým kreativním schopnostem?
 • Potřebujete se zorientovat v základních výtvarných materiálech a technikách?
 • Hledáte cestu ke svému dítěti, ale skrze slova se vám to někdy nedaří?
 • Chcete se dozvědět, proč je důležitější proces tvorby než její výsledek?
 • Chcete najít cestu ke své kreativitě a tu pak využívat nejen při tvoření s dětmi?
 • Myslíte si, že je třeba umět kreslit, abyste to mohli naučit své děti?
 • Chcete smysluplně trávit čas se svými dětmi, a tím posilovat vzájemný vztah?

Právě pro vás je zde online kurz o prožitkovém tvoření pro rodiče s dětmi Tvoříme společně.

Již 10 let se společně s Veronikou Kirchnerovou věnuji tvorbě rodičů s dětmi a psaní knih o prožitkové výtvarné výchově. Nyní jsem se rozhodla předat Vám své znalosti formou online kurzu.

Děkuju moc za kurz a inspiraci z kurzu Tvoříme společně. Přišel akorát včas. Nejen, že nabízí inspiraci co a jak tvořit a tím společně trávit čas, upevňovat naše vztahy a tvořivě zpracovávat nastřádané zážitky. Ale ještě dodává tipy pro každou mámu, která přeci jen po a při tvoření nechce řešit všude čurbes. Hodně jsem se díky kurzu uvolnila a tvůrčí chvilky naší rodiny si mnohem víc užívám. Zároveň bych musela složitě dohledávat různé techniky a jejich využití a takhle mám vše “pod jednou střechou”. Děkuji za krásné a laskavé zpracování.
Martina Chomátová
Společná tvorba s dětmi je pro mě možnost, jak se v každodenním ruchu na chvíli zastavit a být spolu. Těší mě pozorovat je, jak tvoří bez hranic a omezení, která nás dospělé mnohdy svazují. Často si u toho uvědomuji, jaký tvůrčí potenciál se v nich skrývá. Osobně mám ale nejraději chvíle, kdy mohu sama vzít štětec a barvy a jejich prostřednictvím vyjádřit své vlastní obsahy. Vnímám to tedy taky jako vlastní start či restart schopnosti výtvarně se projevit, která ke mě během života čas od času v různé podobě přichází. Díky společnému tvoření s dětmi - jejich lehkosti a nevázanosti ve vyjádření - přestávám mít pocit, že je to oblast pouze pro vyvolené, a začínám si to užívat.
Denisa Hobžová

Společné tvoření rodiče s dítětem vnímáme jako aktivitu rozvíjející tvůrčí potenciál a autentické sebevyjádření dítěte prostřednictvím výtvarných materiálů. Je to také prostor pro vzájemnou komunikaci, budovaní vztahu, smysluplné trávení volného času a sdílenou radost. Zároveň jako rodiče můžeme získávat přístup ke své vlastní kreativitě a sebepoznání.

V čem je kurz jedinečný?

 • V mém pojetí není tvoření s dětmi jen práce s výtvarnými materiály, ale především forma vzájemné komunikace.
 • Při tvoření kladu důraz na proces  tvorby, experiment, objevování materiálů.
 • Jde mi především o podporu dítěte v jeho přirozeném, autentickém sebevyjádření prostřednictvím výtvarných prostředků.
 • Představuji Vám základní výtvarné techniky netradičně a s ohledem na vývojové možnosti dítěte.
 • Mám 10 let zkušeností práce s vlastními dětmi i se skupinami rodičů s dětmi.
 • Navazuji na řadu knih o tvoření s dětmi, které jsme vydaly v nakladatelství Portál.

Jaká témata vás čekají?

Online kurz je postaven na čtyřech základních modulech. Každý týden se budeme věnovat jednomu z nich.

Základní výtvarné techniky a materiály

První modul je věnovaný základnímu výtvarném vybavení, které je vhodné pro rozvoj dětské kreativity. Každé dítě je jiné a každé má jiné vyjadřovací potřeby. Někoho uspokojí černá fixa, jiného plastelína. Zároveň čím větší spektrum výtvarných materiálů dětem nabídneme, tím širší jsou jejich výtvarné vyjadřovací možnosti. Učí se materiály kombinovat a hledat nové cesty k sebevyjádření.

V této sekci můžete očekávat videa věnovaná jednotlivým výtvarným materiálům, jako jsou papíry, kreslící nástroje, barvy, lepidla, hlína a modelovací hmoty či přírodní materiály.

Dětský výtvarný projev

Jak se dítě vlastně naučí kreslit? Musím jako rodič umět kreslit, abych to naučil své dítě? Mám učit dítě vymalovávat bez přetahovaní? Že tráva je zelená a sluníčko se maluje žlutou? Co znamená, když používá jenom modrou barvu?

Na všechny tyto otázky a mnoho dalších vám dáme odpověď společně s psycholožkou a terapeutkou Veronikou Kirchnerovou, která je zároveň spoluautorkou řady knih o výtvarném tvoření pro rodiče a děti.

Budeme se podrobně zabývat tématy,  jako je vývoj dětského výtvarného projevu a jeho diagnostika. Na ilustračních obrázcích si ukážeme a pojmenujeme charakteristický projev pro dané vývojové období. Povíme si, jakou roli hraje výtvarná tvorba  při posilování předškolních dovedností. Zároveň se dotkneme témat jako je předkreslování, používaní omalovánek a šablon při tvoření. V čem mohou být prospěšné a v čem naopak dítě limitují…?

Tvoření a komunikace

Výtvarný projev vnímáme jako formu komunikace. Zobrazujeme naše vnitřní prožívání a ukazujeme ho vnějšímu světu. A je jedno, zda jsme děti nebo dospělí. Na obou stranách může vyvolat tvoření mnoho emocí, a proto si na toto téma v tomto modulu posvítíme.

Jak si  poradit s tématy jako: Neumím nakreslit ani kočku. Rozčiluje mě ta špína a nepořádek kolem. Proč bych měl chválit takovou čmáranici?

První oblast, na kterou se podíváme, je náš osobní vztah k tvoření. Jak to mám já a co všechno ve mně tvorba vyvolává? Podíváme se na silná a slabá místa. Budeme hledat možnosti, jak ošetřit potencionální zdroje stresu při společném tvoření s dětmi.

Dalším důležitým tématem bude, jak hovořit s dítětem o jeho tvorbě a jak ho podporovat v jeho osobitém vyjadřovacím projevu.

Archivace a instalace výtvarných děl

Z prvních uměleckých děl našich dětí máme velkou radost. Co ale s nimi, když se nám začnou množit? Jak je ukládat a archivovat? Jak jimi vyzdobit interiér? Existují i jiné možnosti než nacvakat obrázky kolíčky na rybářskou sít?

Dětská výtvarná díla mohou být velmi vkusným dekorativním prvkem. Dodávají interiéru osobní kouzlo a působí mnohem atraktivněji než zarámované reprodukce z Ikea.

V tomto modulu vám přineseme informace, jak obrázky ukládat, případně jak je využít, než je definitivně hodíme do tříděného odpadu.

Kdo pro Vás kurz připravil?

Radka Rubešová

 Jsem výtvarná pedagožka, lektorka, arteterapeutka a spoluautorka řady knih o prožitkové výtvarné výchově pro rodiče a děti.

Ráda v lidech probouzím jejich skrytý tvořivý potenciál skrze výtvarné techniky a přístupy. Aktuálně  se zabývám hlínou a jejím terapeutickým potenciálem pro děti i dospělé.

V současné době pracuji jako pedagog v CVČ Lužánky. Kromě toho lektoruji pedagogy MŠ v oblasti prožitkové výtvarné výchovy. Mám podporujícího muže a tři děti. Ráda tancuji a učím  se nové věci.”

Co vám kurz přinese?

Výtvarné techniky

Praktické informace o výtvarných materiálech a výtvarných technikách.

Respekt dítěte

Dozvíte se, proč je tak důležité respektovat výtvarný projev dítěte a jaké jsou jeho vývojové zákonitosti.

Nápady

Nápady, které zaujmou i děti, které jinak nechtějí kreslit.

Povzbuzení

Odhalíme vám výtvarné techniky, které vás povzbudí do dalšího tvoření.

Inspirace

Získáte chuť a inspiraci k tvoření.

Jak bude kurz probíhat?

Kurz potrvá celkem 4 týdny. Každý týden se budeme věnovat jednomu z témat. K danému tématu budou zpřístupněna videa a fotogalerie. Kromě videí pro vás máme připraven také textový přepis pro pohodlnější studium.

V uzavřené facebookové skupině můžeme o tématu diskutovat a budu vám k dispozici pro případné dotazy. Zároveň budu doplňovat tipy a inspirace.

Jaká je cena kurzu?

Cena online kurzu Tvoříme společně je 1 990 Kč vč. DPH

Co dostanete navíc?

 • Záznamy 4 webinářů k jednotlivým ročním obdobím (jaro, léto, podzim, zima)
 • Ebook Veroniky Kirchnerové Vyprávění kreslením o vývoji dětského výtvarného projevu v hodnotě 250 Kč
 • Slevu 15% na krabice AniMuk

Časté otázky

Co znamená doživotní záruka?

K zakoupenému kurzu máte přístup stále, bez časového limitu a již navždy. Pokud by byl provoz kurzu ukončen, zašleme včas email s výzvou na kompletní stažení kurzu na váš disk - videa, ebooky, audio nahrávky, studijní materiály.

Kdy je možné do kurzu vstoupit?

Do kurzu je možné vstoupit od 1. října 2018

Kde najdu zakoupený online kurz?

Po přijetí platby vám přijde email s dalšími informacemi. Přístup do členské sekce získáte před začátkem kurzu.

Jaké potřebuji vybavení pro absolvování online kurzů?

Budete potřebovat pouze počítač, který je připojen k internetu a také účet na Facebooku pro přístup k fotografiím, sdílení s ostatními účastníky a případné konzultace.

Knihy pro vaši další inspiraci

Tyto knihy jsem napsala společně s Veronikou Kirchnerovou v průběhu posledních deseti let. Naleznete v nich nejen postupy k tvoření, ale také řadu motivačních her a rozvíjejících aktivit k danému tématu.

Pokud chcete začít s tvořením hned, stáhněte si e-book “Tvoříme s dětmi v domácím prostředí”.

Chcete se na něco zeptat?

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů