Srdce z hlíny nebo plastelíny

Co nás dnes čeká?

Dnes si srdíčka zkusíme vymodelovat. Potrénujeme prstíky a ukážeme si kouzlo se suchými pastely.

Co budeme potřebovat?

  • plastelínu, příp. keramickou hlínou
  • tvrdý papír A3 nebo A4
  • suché pastely
  • lak na vlasy

Jak se naladit na tvoření?

Pozorujte, jak se plastelína v rukou zahřívá a měkne. Možná je to teplem, které jde do vašich rukou. Možná tak působí přímo láska. Proč by jinak pohlazení od maminky či jiné milované bytosti bylo tak hojivé, hřejivé a uklidňující?

Nakreslete si na velký papír položený na zemi fixou velké srdce a zkuste se do něj strefovat kousky či kuličkami z hlíny nebo plastelíny.

Jdeme na to!

Na tvrdý papír formátu A4 nebo A3 si z hada z hlíny vytvoříme srdce. Pokud pracujeme ve dvojici (rodič, dítě), můžeme každý vytvarovat svou polovinu srdce a poté je propojit.

Pastelkami nebo suchými pastely vyzdobíme a vymalujeme prostor uvnitř srdce i jeho okolí. Srdíčka z hadů nám vlastně slouží jako omalovánka, kterou nelze přetáhnout. Váleček z hlíny drží hranice.

Z dalšího kusu hlíny vytvoříme malé kuličky jako symbolické osoby či věci, které máme rádi. Pojmenováváme je a pokládáme kuličky do srdíčka na papír.

Na závěr můžeme provést malé kouzlo. Když sejmeme z papíru hliněné srdíčko, na jeho místě zůstane bílá plocha.

Jak si tvoření ještě více užít?

Pokud by se dítěti nedařil tvar srdce modelovat, můžete jej předkreslit černou fixou na papír a ono bude srdíčko “schovávat” pod vrstvu plastelíny.

Tvoření s modelovacími hmotami je skvělé na uvolnění napětí. Pokud děti svádí k dělání “blbostí”, nechte je nejprve pořádně vyřádit a až pak přejděte k tvoření.

Pusťte se do tvoření sami a užijte si tvorbu vlastního srdcového obrazu. Uvidíte, že i na vás bude mít tato aktivita zklidňující a relaxační účinky.

Do komentářů ve skupině sdílejte své výtvory a zážitky z tvorby.

Zaujalo vás tvoření a chcete další tipy?

Už brzy otevřu celoroční tvořivý program pro rodiče s dětmi.

Zapište se do pořadníku a buďte první, komu pošlu speciální nabídku s akčním bonusem.