Vyšívané kraslice
Vyšívání a šití je má srdcová záležitost. A věřím, že práce s jehlou a nití je stejně atraktivní jako jiné výtvarné či rukodělné činnosti. I když dítě tuto aktivitu samo nezvládne, šít s ním ve dvojici má své kouzlo.
Motivační a rozvíjející aktivity
Než se pustíme do samotného šití, trošku prozkoumáme nástroje, se kterými budeme pracovat.
- Můžeme si zahrát hru Píchá - nepíchá. Ukazujeme si různé předměty z domácnosti a rozhodujeme, zda píchají či nikoliv.
- Děti zapichují špendlíky do houbičky na nádobí. Můžeme ji zastřihnout do tvaru vajíčka.
- Dáme dítěti kousek plsti, jehlu a špendlík. V praxi si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi jehlou a špendlíkem.
- Přidržíme dítěti oběma rukama kousek plsti tak, aby byla napnutá. Dáme mu navlečenou nit v jehle, ať si zkusí látku propíchnout z jedné strany a celou jehlu s nití vytáhne druhou stranou.
Materiál a pomůcky
- barevná plsť nebo úklidové textilie
- lepidlo
- nůžky
- karton na zpevnění nebo něco na vycpání (výplň do polštáře, rouno, vata)
- jehla, vyšívací bavlnky
- stužky na zavěšení
Proces tvorby
- Vytvořte si papírovou šablonu vajíčko tak velkou, aby se vám dobře vešla na rozměry plsti, kterou máte. Přibližně 8 -10 cm na výšku.
- Vystříhejte vajíčka z plsti podle šablony. Použijte ostré nůžky a radši to udělejte sami. Záleží jen na vás, na kolik vajíček se cítíte. Ale budiž vám útěchou, že nemusí být všechny vyšívané. Klidně některé můžete slepit jen lepidlem v tyčince.
- Pokud si tedy budete chtít vytvořit tři velikonoční plstěné kraslice, potřebujete celkem 6 vystřižených plstěných vajíček. Jedno na přední a druhé na zadní stranu. Které kam patří? Ať děti rozhodnou. Už to, že si děti vybírají, která dvě vajíčka dají k sobě, je součástí výtvarné hry.
- Vajíčka ozdobíme kousky plsti, které přichytíme lepidlem v tyčince. Pro snadnější práci dětem plsť nastříhejte na proužky nebo přímo na čtverečky.
- Pokud chceme vajíčko ozdobit výšivkou, teď je ta správná chvíle.
- Nyní spojíme přední a zadní stranu vajíčka k sobě. Pokud chceme vajíčko zavěsit, vlepíme mezi ně stužku. Vajíčko můžeme zpevnit kartonem nebo vycpat výplní. V nejjednodušší variantě je prostě jen slepíme lepidlem k sobě.
Varianta s kartonem
Použijeme tenčí karton například z krabičky od čaje. Vystřihneme tvar vajíčka, který je ale cca o půl centimetru menší než vajíčka z plsti. Kartonové vajíčko vlepíme mezi plstěná vejce tak, abychom mohli po obvodu šít. Vajíčka sešijeme předním stehem.
Varianta s výplní
Plstěná vajíčka přiložíme k sobě a po obvodu sešíváme předním stehem. Necháme si otvor asi 3 cm a vajíčko naplníme ovčím rounem, výplní do polštářů nebo vatou. Pokračujeme v šití až do konce.
Role průvodce v průběhu tvorby
- Jehla je fascinujícím nástrojem podobně jako nůžky. Využijte této fascinace a rozvíjejte tímto způsobem jemnou motoriku dítěte. A ano, píchá. Ale lze to brát jako příležitost pro zážitek toho, jak se dítě dokáže vyrovnat s relativně malou bolestí.
- Při této aktivitě může vzniknout krásná spolupráce. Můžete si vyrobit celou řadu vajíček. Pokud dítě už nebaví šití, užijte si tvůrčí proces vy sami. Následujte to, jak dítě nalepilo tvary a prošijte je předním stehen.
- Vytvořte si své vlastní vajíčko s motivem, který vás oslovuje. Vyšijte si ho s myšlenkou na osobu, které jej věnujete.
Archivace a instalace
- Kraslice zavěsíme na větvičku či někam do prostoru jako velikonoční dekoraci.
- O Velikonočním pondělí je pak můžeme s láskou věnovat blízkému muži, který nás přišel omladit pomlázkou.