Ptačí hnízda
kombinovaná technika
Motivace
- V rámci motivace můžete s dětmi stavět hnízda a pelíšky u vás doma - z dek, polštářů nebo šátků.
- Můžete se střídat v roli “vajíčka” a “maminky” a vzájemně o sebe pečovat - hladit, přikrývat, zahřívat a užívat si okamžik “vylíhnutí.” Klubání je obzvláště zajímavé skrze velký papír (balicí nebo střihový).
- Určitě vás napadnou i jiné hry spojené s “hnízděním.”
- Podívejte se na video Jarní inspirace, kde právě o líhnutí hovořím.
Materiál
- igelitový ubrus či jiný podklad, abychom ošetřili plochu na tvoření
- tričko na ušpinění nebo zástěrku na malování
- savou hadru (starý ručník) na rozlitou vodu a barvy
Tip: Tuto fázi doporučuji nepodcenit. Pokud si dobře připravíte prostředí, nenecháte se vyvést z míry špínou z barev a rozlitou vodou a můžete se plně věnovat tvoření s dítětem.
bílý výkres A2
Záměrně volíme velkou velikost, aby dítě mělo dost prostoru k vyjádření se. V batolecím věku vychází pohyb při malování z ramene, a proto potřebujeme velký papír, aby dítě mohlo uvolněně pohybovat celou paží.
voskovky
Ideálně volíme ty, které podporují špetkový úchop - bločky nebo trojúhelníčky. V pozdějším věku můžeme použít i klasické trojhranné voskovky.
štětec nebo houbička
Protože budeme pracovat na větším formátu, bude dobré použít na malování nástroj zanechávající širokou stopu. Právě šířka, intenzita a výraznost stopy je to, co dítě v tomto věku fascinuje - může být aktivním hybatelem, ovládá to, co se děje s obrazem.
My pro tyto účely můžeme použít menší kuchyňskou houbičku nebo širší malířskou štětku.
voda
Vodu na malovaní si připravíme do nízké plastové misky s širokým dnem, aby byla stabilní a nepřevrhla se. Vody nalijeme do misky jen cca 2 cm a v případě potřeby přidáme.
vodové barvy
Nejpraktičtější jsou školní knoflíkové barvy. Nezapomeneme je před začátkem práce “pohladit” namočeným štětcem, aby barva lépe “barvila.”
kancelářský papír
Papír budeme trhat a mačkat, proto by měl být spíše měkčí.
nůžky
U nůžek si dáme pozor, aby odpovídaly věku dítěte, tzn. byly malé, ale zároveň funkční.
lepidlo v tyčince
Postup
- Na tvrdý výkres formátu A2 nakreslíme hnízdo - kroužíme voskovkami do kruhu a vytváříme hnízdo. Pokud je to spíše čmáranice, vůbec nevadí. Některá hnízda jsou prostě rozvrkočená. Jde hlavně o to, aby se dítě aktivně vyjadřovalo a zapojovalo. Střídáme různé barvy voskovek. Až je dítě touto aktivitou nasyceno, přistoupíme k druhému kroku.
- Vezmeme si vodové barvy a hnízdo vymalujeme štětcem nebo houbičkou.
- Po uschnutí, které můžeme urychlit fénem, hnízdo vystřihneme. Aby se nám lépe pracovalo, můžeme tvar hnízda zvýraznit voskovkou, aby dítě stříhalo po jasné linii. Dítě může stříhat, my mu přidržujeme a natáčíme papír tak, aby to dokázalo samo.
- Z kancelářského papíru tvoříme vajíčka tak, že ho natrháme na kousky a mačkáme do kuličky. Poté vajíčka lepíme do hnízdečka.
Role průvodce v procesu tvorby
- Vytvořte prostředí, ve kterém budete vy i dítě v klidu. Připravte pomůcky a prostor.
- Dítě podporujeme a snažíme se mu do tvorby co nejméně zasahovat. Aby dítě zažívalo pocit uspokojení a zároveň přisvojení obrazu, je nutné mu poskytnout co nejvíce prostoru pro samostatnou tvorbu.
- Vy se ho ptejte, motivujte, nabízejte materiál, posouvejte ho dál v procesu tvorby. Vyjadřujte nadšení a podporu.
- Opusťte své představy o tom, jak má hnízdo vypadat a nechte dítěti tvůrčí svobodu.
- Téma tvoření hnízda je velmi mateřské. Namalujte si to své. Buď přímo s dítětem nebo až budete mít volnou chvilku. Bez tlaku na výsledek vytvořte svůj první obraz v rámci tvořivé výzvy! Jak mohou vypadat "dospělácká hnízda", můžete vidět na fotkách.
Archivace a instalace
- Lehněte si na zem, proměňte se na strom a nechte na sebe umístit hnízdo s vajíčky.
- Najděte místo v zahradě nebo jinde v přírodě, kde by se hnízdo dobře vyjímalo a vyfoťe si ho.
- V interiéru ho buď přichyťte kolíčky na napnutou šnůru nebo ho zkuste přichytit washi páskou přímo na stěnu.